Obróbka zdjęć

Nieskończone możliwości programu GIMP

GIMP to zaawansowany program graficzny dostępny dla użytkowników za darmo. Jest to cały czas rozwijana aplikacja o imponujących możliwościach, często porównywana nawet do płatnych aplikacji do tworzenia grafiki. Nieważne, czy użytkownik zajmuje się grafiką, animacją, obróbką zdjęć, czy przeróbkami innych grafik, GIMP jest wstanie to wszystko zapewnić.

Możliwości programu

GIMP posiada mnóstwo narzędzi, takich jak pędzle, zaznaczenie, gumkę, czy możliwości wstawiania tekstu. Można dobierać sposób zaznaczania do sytuacji, ponieważ aplikacja pozwala na zaznaczanie poprzez rysowanie kształtów, tworzenie wielokątów czy oznaczanie podobnych do siebie pikseli w grafice. Przekształcanie grafik w tym programie nie stwarza większych problemów. Aplikacja posiada kilka pędzli, a także możliwość dogrywania dodatkowych ściągniętych z Internetu, co pozwala osiągać efekty podobne do tych przy malowaniu na płótnie, albo zupełnie odmienne, w zależności od chęci użytkownika. W programie GIMP wycięcie czegoś ze zdjęcia, czy dowolne modyfikowanie grafik nie stwarza większych trudności. Ta aplikacja pozwala również na tworzenie plików w przeróżnych formatach, nawet w formie animowanego GIF. Ze względu na obsługę warstw w pracach i specyfikację programu może on zostać użyty do otwierania plików utworzonych np. w programie Photoshop, czy innych aplikacjach graficznych.

Wygląd aplikacji

GIMP jest bardzo ceniony za swoją czytelność. Co ciekawe, mimo że sprawia wrażenie prostego i łatwego do zrozumienia, posiada całe mnóstwo dodatkowych opcji, które nie tak trudno odkryć. Dzięki temu początkujący użytkownik nie czuje się tak przytłoczony.

Możliwości modyfikacji i dostosowania programu

Należy również pamiętać, że GIMP posiada niemal nieograniczoną możliwość wprowadzania dodatków i rozszerzeń. W ten sposób można zainstalować w aplikacji modyfikacje pozwalające na chociażby rysowanie strzałek, czy automatyczne retuszowanie zdjęć. Istnieją nawet wtyczki do programu, które syntezują teksturę w oparciu o tło obrazu, co pozwala na szybkie usuwanie obiektów ze zdjęć bez złożonego procesu zastępowania.