Obróbka zdjęć

Najlepsze programy do edycji zdjęć

Myśląc o programie do obróbki zdjęć, pierwsze co przychodzi na myśl to oczywiście Photoshop. Jest to potężne narzędzie, które posiada szereg przeróżnych funkcji. Program jest płatny i stanowi idealne narzędzie dla profesjonalistów. Czy amatorom potrzebne jest tak rozbudowany program? Niekoniecznie. Do amatorskiego, “domowego” użytku z całą pewnością wystarczą niżej przedstawione programy.

PhotoScape

Jest świetnym rozwiązaniem dla amatorów fotografii oraz grafiki cyfrowej. Program jest banalnie prosty w obsłudze, posiada intuicyjny interfejs. Nie jest rozbudowany, a zatem może okazać się mało przydatny dla zaawansowanych użytkowników. Narzędzie oferuje liczne filtry do obróbki zdjęć, a także nakładki, typu flary, czy bokeh.

GIMP

To rozbudowany program do edycji zdjęć. Dzięki swoim licznym funkcjonalności stanowi alternatywę dla Photoshopa. Posiada wygodny, intuicyjny interfejs oraz zawiera różne motywy. Swobodnie można z niego korzystać na systemie Windows, macOS, a także Linux. Dodatkowo może zostać rozszerzony o dodatki, które umożliwiają tworzenie animacji, czy obsługę CMYK. Dla zaawansowanych fotografów program pozwala również na obróbkę plików w formacie RAW. Ponadto, posiada rozbudowane narzędzie do rysowania oraz zezwala na zaawansowane operacje na plikach. Umożliwia rozbudowaną edycję zdjęć, m.in.:

  • pozwala na cofanie oraz powtarzanie dokonywanych czynności,
  • obsługuje przezroczystość,
  • pozwala na pracę na warstwach,
  • zezwala na obsługę ścieżek.

IrfanView

Nie jest typowym programem do edycji zdjęć, nie mniej jednak warto poznać jego funkcjonalności. Z całą pewnością rozwiąże problemy początkujących fotografów. Kłopoty te głównie dotyczą masowej edycji zdjęć. Nie ma nic bardziej uprzykrzającego niż konieczność pojedynczej modyfikacji obrazu. Oczywiście, jeżeli zależy nam przykładowo na zmianie rozmiaru wielu plików. IrfanView zezwala na grupową edycję fotografii. Program jest darmowy oraz umożliwia wykorzystanie filtrów 8BF, które są dedykowane dla Photoshopa.