Fotografia

Filtr polaryzacyjny – Co należy wiedzieć?

Filtr polaryzacyjny to nic innego jak specjalna szybka, która umożliwia przepuszczenie światła w jednym kierunku polaryzacji. Odcina odblaski, które padają pod konkretnym kątem. Powoduje przy tym podbicie kolorów. Przekręcając pierścienie na filtrze, dochodzi do modyfikacji wartość pozycji. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom zmieści się w każdej torbie fotograficznej.

Jakie zastosowanie mają filtry polaryzacyjne?

Najczęściej używane są do upiększania krajobrazów. Najbardziej popularnym zastosowaniem jest korekta nieba. Dzięki zastosowaniu filtra tłumimy spolaryzowaną część nieba. W konsekwencji otrzymujemy znaczny kontrast zdjęcia, poprzez przyciemnienie nieba oraz rozjaśnienie chmur. Oczywiście, niebo nie może być w pełni zachmurzone. Sprawdzi się również w przypadku chęci uwidocznienia tęczy na zdjęciu. Niezaprzeczalną zaletą stosowania tego typu akcesoriów fotograficznych jest brak konieczności późniejszej edycji zdjęć w programach graficznych. Filtry przydadzą się nie tylko w plenerze. Z powodzeniem można ich używać w fotografii studyjnej, czy produktowej. Przy używaniu filtrów należy liczyć się z tym, że zabiera on część światła. W niekorzystnych warunkach oświetleniowych może nastąpić konieczność wykorzystania statywu.

Jak prawidłowo powinno używać filtrów polaryzacyjnych?

Przy użytkowaniu należy pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą na wyeliminowania powszechnie stosowanych błędów. Dosadniejszy efekt uzyskamy wówczas gdy światło jest najbardziej spolaryzowane, czyli pod kątem prostym. Rezultat wykorzystania dodatku można obserwować na wizjerze (w większości aparatów). Nie należy stosować filtra do zdjęć panoramicznych. Warto pamiętać o obniżeniu warunków ekspozycji podczas jego używania – należy ręcznie zmienić ustawienia.

Jakie są rodzaje filtrów polaryzacyjnych?

Wyróżniamy filtr polaryzacyjny liniowy oraz filtr polaryzacyjny kołowy. Użytkownicy lustrzanek powinni postawić na sprzęt kołowy. Z tego względu, iż liniowy powoduje zakłócenia pomiaru, ekspozycji, ostrości, a także odległości. Wynika to z liniowej polaryzacji światła, które może nie zostać odbite przez lustro. Stanowi nieodłączny dodatek do każdego sprzętu oraz przydatny gadżet nawet dla amatorów fotografii.