Najlepsze programy do edycji zdjęć

Myśląc o programie do obróbki zdjęć, pierwsze co przychodzi na myśl to oczywiście Photoshop. Jest to potężne narzędzie, które posiada szereg przeróżnych funkcji. Program jest płatny i stanowi idealne narzędzie dla profesjonalistów. Czy amatorom potrzebne jest tak rozbudowany program? Niekoniecznie. Do amatorskiego, “domowego” użytku z całą pewnością wystarczą niżej przedstawione programy.

PhotoScape

Jest świetnym rozwiązaniem dla amatorów fotografii oraz grafiki cyfrowej. Program jest banalnie prosty w obsłudze, posiada intuicyjny interfejs. Nie jest rozbudowany, a zatem może okazać się mało przydatny dla zaawansowanych użytkowników. Narzędzie oferuje liczne filtry do obróbki zdjęć, a także nakładki, typu flary, czy bokeh.

GIMP

To rozbudowany program do edycji zdjęć. Dzięki swoim licznym funkcjonalności stanowi alternatywę dla Photoshopa. Posiada wygodny, intuicyjny interfejs oraz zawiera różne motywy. Swobodnie można z niego korzystać na systemie Windows, macOS, a także Linux. Dodatkowo może zostać rozszerzony o dodatki, które umożliwiają tworzenie animacji, czy obsługę CMYK. Dla zaawansowanych fotografów program pozwala również na obróbkę plików w formacie RAW. Ponadto, posiada rozbudowane narzędzie do rysowania oraz zezwala na zaawansowane operacje na plikach. Umożliwia rozbudowaną edycję zdjęć, m.in.:

  • pozwala na cofanie oraz powtarzanie dokonywanych czynności,
  • obsługuje przezroczystość,
  • pozwala na pracę na warstwach,
  • zezwala na obsługę ścieżek.

IrfanView

Nie jest typowym programem do edycji zdjęć, nie mniej jednak warto poznać jego funkcjonalności. Z całą pewnością rozwiąże problemy początkujących fotografów. Kłopoty te głównie dotyczą masowej edycji zdjęć. Nie ma nic bardziej uprzykrzającego niż konieczność pojedynczej modyfikacji obrazu. Oczywiście, jeżeli zależy nam przykładowo na zmianie rozmiaru wielu plików. IrfanView zezwala na grupową edycję fotografii. Program jest darmowy oraz umożliwia wykorzystanie filtrów 8BF, które są dedykowane dla Photoshopa.

Jak zrobić piękne zdjęcia psu? – Praktyczne porady

Wielbiciele zwierząt jak i także fotografii uwielbiają te dwie pasje łączyć oraz organizować swoim czworonożnym przyjaciołom sesje zdjęciowe. Chyba każda osoba, która posiada psa czy też kota zrobiła mu kilka przynajmniej ładnych zdjęć. Jednak wiele z nich na pewno nie wyszło zupełnie. Najczęściej pies się poruszy w momencie najmniej odpowiednim. Co więcej nie chce także spojrzeć w naszą stronę. Okazuje się, że nawet najbardziej posłuszny jak i także najbardziej inteligentny pies sprawiać może problemy podczas zdjęciowej sesji. O wyglądzie ostatecznym psa decydują także w dużej mierze umiejętności nasze, perspektywa odpowiednia oraz wybór sprzętu. Po długim spacerze również nie powinniśmy psa zabierać na sesję. Nie okazujmy zdenerwowania gdy zdjęcia nam nie wychodzą. Pies nasze zdenerwowanie od razu wyczuje. Zacznie się sam stresować i ujęcia kolejne nie udadzą się również. Pupila także nie powinniśmy przymuszać do robienia na siłę rzeczy, na jakie ochoty po prostu nie ma.

Zdjęcia robione ustawiając się na linii wzroku naszego psa

Zdjęcia najpiękniejsze psów najczęściej są robione ustawionym aparatem mniej więcej na samej wysokości ich oczu. Jeśli zatem chcemy uzyskać efekt naprawdę dobry, to nie powinniśmy fotografii robić stojąc. Aby ładne zdjęcia zrobić, to będziemy musieli usiąść, uklęknąć czy też nawet się położyć na ziemi.

Dostosowanie ustawienia aparatu do konkretnego rodzaju zdjęć

Do robienia zdjęć podczas biegania czy też zabawy może się okazać przydatny aparat, który umożliwia dobre przybliżenie widoku fotografowanego. Dzięki ogniskowej długiej nie będzie potrzeby biegania za psem czy czekania cierpliwie, aż na tyle blisko przybiegnie, aby zrobić mu zdjęcie idealne. Kluczowe także będą szybki autofokus oraz czas naświetlania krótki. Może i brzmi to skomplikowanie, ale naprawdę takowe nie jest. W przypadku zdjęć portretowych możemy po prostu włączyć opcję – zdjęcia portretowe. Nie jest to takie trudne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie aparatu cyfrowego?

Dobór konkretnego aparatu cyfrowego dla wielu osób stanowi poważny problem. Każdy aparat cyfrowy ma przecież konkretne parametry, na które musimy zwrócić uwagę. Dowiedzmy się na co konkretnie zwrócić uwagę?

Matryca oraz ergonomia

Na pewno jest to matryca. Wielu spośród producentów prześcigają się wręcz w tworzeniu aparatów z matrycą o naprawdę wysokiej rozdzielczości. Wartość tą eksponuje w marketingowych materiałach. Nie ma jednak znaczenia większego w kompaktowych modelach w ramach zastosowania codziennego. Aby otrzymać zdjęcia dobrej jakości razem z samym wzrostem rozdzielczości rosnąć powinna także sama gęstość pikseli. Zatem gdy interesuje nas zakup aparatu na robienie amatorskich zdjęć wystarczy wybrać aparat z 10 do 15 megapikselami. Lepsze powinny być wybierane już przez fotografów profesjonalnych. Druga kwestia to ergonomia. Jest to czynnik, który przy wyborze aparatu jest bardzo często pomijany. Większość spośród osób zapomina totalnie o tym jak aparat nam będzie leżał w dłoni. Okazuje się, że ma to wpływ na samą jakość zdjęcia. Na pewno musimy wziąć pod uwagę kwestie, które dotyczą bezpośrednio ergonomii oraz obudowy. Chodzi o to na przykład czy sam aparat nie jest zbyt ciężki.

Ogniskowa oraz stabilizacja obrazu

W kompaktowych aparatach wyróżnia się dwa rodzaje zoomów. Chodzi o ten cyfrowy oraz optyczny. Ten optyczny jest pożądany najbardziej. Przed zrobieniem zdjęcia przybliża nam obraz. Zaś cyfrowy znacznie powiększa wcześniej wycięty fragment zdjęcia. Okazuje się, że im zbliżenie większe, tym jest znacznie większa ziarnistość oraz znacznie mniejsza sama ostrość kadru. W każdym przypadku razem ze zwiększeniem się zoomu pogarsza się sama jakość obrazu. Stabilizacja obrazu jest także bardzo ważna. Stabilizator obrazu swoje zastosowanie znajduje przy zdjęciach o dużych przybliżeniach jak i także tych, które są robione nocą. Dzięki niemu drgania przypadkowe ręki podczas fotografowania obiektu nie mają zupełnie wpływu na pogorszenie się jakości obrazu zarejestrowanego.

Filtr polaryzacyjny – Co należy wiedzieć?

Filtr polaryzacyjny to nic innego jak specjalna szybka, która umożliwia przepuszczenie światła w jednym kierunku polaryzacji. Odcina odblaski, które padają pod konkretnym kątem. Powoduje przy tym podbicie kolorów. Przekręcając pierścienie na filtrze, dochodzi do modyfikacji wartość pozycji. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom zmieści się w każdej torbie fotograficznej.

Jakie zastosowanie mają filtry polaryzacyjne?

Najczęściej używane są do upiększania krajobrazów. Najbardziej popularnym zastosowaniem jest korekta nieba. Dzięki zastosowaniu filtra tłumimy spolaryzowaną część nieba. W konsekwencji otrzymujemy znaczny kontrast zdjęcia, poprzez przyciemnienie nieba oraz rozjaśnienie chmur. Oczywiście, niebo nie może być w pełni zachmurzone. Sprawdzi się również w przypadku chęci uwidocznienia tęczy na zdjęciu. Niezaprzeczalną zaletą stosowania tego typu akcesoriów fotograficznych jest brak konieczności późniejszej edycji zdjęć w programach graficznych. Filtry przydadzą się nie tylko w plenerze. Z powodzeniem można ich używać w fotografii studyjnej, czy produktowej. Przy używaniu filtrów należy liczyć się z tym, że zabiera on część światła. W niekorzystnych warunkach oświetleniowych może nastąpić konieczność wykorzystania statywu.

Jak prawidłowo powinno używać filtrów polaryzacyjnych?

Przy użytkowaniu należy pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą na wyeliminowania powszechnie stosowanych błędów. Dosadniejszy efekt uzyskamy wówczas gdy światło jest najbardziej spolaryzowane, czyli pod kątem prostym. Rezultat wykorzystania dodatku można obserwować na wizjerze (w większości aparatów). Nie należy stosować filtra do zdjęć panoramicznych. Warto pamiętać o obniżeniu warunków ekspozycji podczas jego używania – należy ręcznie zmienić ustawienia.

Jakie są rodzaje filtrów polaryzacyjnych?

Wyróżniamy filtr polaryzacyjny liniowy oraz filtr polaryzacyjny kołowy. Użytkownicy lustrzanek powinni postawić na sprzęt kołowy. Z tego względu, iż liniowy powoduje zakłócenia pomiaru, ekspozycji, ostrości, a także odległości. Wynika to z liniowej polaryzacji światła, które może nie zostać odbite przez lustro. Stanowi nieodłączny dodatek do każdego sprzętu oraz przydatny gadżet nawet dla amatorów fotografii.

ArtRage – Program graficzny do rysowania

Obecnie istnieje wiele programów graficznych przeznaczonych do rysowania. Do jednych z najpopularniejszych należy ArtRage. Co warto wiedzieć o tym programie? Odpowiadamy w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

ArtRage – co to za program?

ArtRage jest prostym w obsłudze, lecz jednocześnie naprawdę rozbudowanym narzędziem umożliwiającym rysowanie oraz malowanie na komputerze. W programie można znaleźć bardzo dobre cyfrowe odpowiedniki olejnych farb, akwareli, aerografu, rapitografu, ołówków czy pasteli olejnych. Są w nim także różne narzędzia pomocnicze, takie jak gumka, szpachelka, tubka z farbą, brokat, paleta w której można mieszać barwy oraz unikalne narzędzie, którego nie znajdziemy w innych, podobnych programach – Gloop pen, czyli narzędzie przypominające stalówkę z przezroczystym atramentem. Umożliwia ono tworzenie ciekawych wzorów.

ArtRage – co jeszcze oferuje?

ArtRage to program, w którym nie brakuje także narzędzi typowo cyfrowych, takich jak klonowanie, zaznaczanie, próbnik kolorów, warstwy czy opcja przekształcania już wykonanego wcześniej rysunku czy obrazu. W programie możliwe jest także symetryczne rysowanie względem kilku osi. Narzędzia są bardzo realistyczne, już na rysunku można mieszać farby i dokładać na to kolejne narzędzia. Mimo to, program jest bardzo lekki. Na podłoże można wybrać płótno albo któryś z proponowanych papierów.

Program do rysowania warty uwagi – ArtRage

ArtRage od wersji 4.5 potrafi wykorzystać potencjał graficznych tabletów, razem z kątem nachylenia przyrządu oraz rozpoznawaniem operacji kółka na piórkach, które imitują aerograf. Farba może być nakładana z różną intensywnością, grubość kreski rysowanej ołówkiem może być zmieniana albo i też przezroczystość kreski flamastra. Jeżeli natomiast tablet posiada opcję wykrywania kąta nachylenia, do program może go wykorzystać do rysowania oraz zmieniania kąta nachylenia cyfrowej kredki czy kierunku pryskania dyszy aerografu. Rysowanie za pomocą z użyciem wzorcowego obrazu może przebiegać na dwa różne sposoby – możliwe jest umieszczenie go obok płótna lub podłożenie pod roboczy obszar. ArtRage to program warty uwagi dla osób, które interesują się rysowaniem w programach graficznych i chcą skorzystać z większej ilości opcji niż podstawowym i wszystkim znanym Paintcie.

Aparat Sony A6300 – Co warto o nim wiedzieć?

Aparat Sony A6300 z pozoru wygląda jak poprzednik, jednakże posiada on całkowicie inne i ulepszone wnętrze. Sony A6300 posiada zaawansowany tryb filmów 4K, matrycę APS-C, a także najszybszy na świecie AF z 425 punktami, które bazują na detekcji fazy. Jakie fakty na temat tego modelu warto jeszcze poznać? Przedstawiamy je w tym artykule – zapraszamy do lektury!

Wygląd zewnętrzny aparatu Sony A6300

Z zewnątrz aparat Sony A6300 posiada podobny wygląd jak swój poprzednik i inne aparaty Sony. Korpus został w całości wykonany z magnezu, grip z przodu został ulepszony i ma on ułatwiać trzymanie aparatu. Dodatkowo, aparat posiada opcję przypisania indywidualnie funkcji do 9 przycisków rozmieszczonych na obudowie.

Parametry Sony A6300

Model A6300 posiada matrycę Exor CMOS o rozmiarze APS-C oraz rozdzielczości 24,2 megapiksela, która bardzo dobrze współgra z procesorem obrazu BIONZ X. Takie połączenie umożliwia fotografowanie przy czułości w zakresie ISO 150 – 51200 (do ISO 25600 dla filmów) oraz maksymalną prędkość 11 kl./s z jednostajnym i nieustającym autofokusem oraz śledzeniem ekspozycji.

Sony A6300 – rozdzielczość 4K

Sony A6300 umożliwia rejestrowanie wewnętrzne obrazu w rozdzielczości 4K w formacie Super 35mm. Nagrywanie w 4K przebiega wszystkimi pikselami na matrycy przy zachowaniu przepływności 100 Mb/s. Co więcej, można wybrać również do filmowania tryb Full HD przy zwolnionym tempie 120 kl./s (100 Mb/s).

Ten aparat posiada w swojej ofercie również korekcję krzywej gamma S-Log3 oraz przestrzeni S-Gamut. Dzięki temu ma być możliwa sytuacja, w której zakres dynamiczny obrazu, który jest przystosowany do obróbki, ma wynieść aż 14 EV. Jest także w A6300 funkcja focus peaking oraz wbudowany mikrofon stereofoniczny, a oprócz tego także gniazdo HDMI oraz minijack na podłączenie zewnętrznego mikrofonu.

Aparat Sony A6300 to model, który zadowoli wymagające osoby. Posiada on wiele funkcji umożliwiających fotografowanie na wysokim poziomie. Przed dokonaniem zakupu warto jednak sprawdzić, czy aktualna cena za ten sprzęt nam odpowiada.

Pierwsze kroki w fotografii

Jeżeli robienie zdjęć to twoje hobby, chcesz, by były bardziej profesjonalne, lub zacząłeś się interesować zawodem fotografa i chcesz podszkolić swój warsztat, poznaj podstawy fotografii, rozpocznij przygodę w świecie, gdzie obraz zastępuje treść. Na początku musisz poznać swój aparat, zaznajomienie z funkcjami sprzętu, pomoże ci odkryć opcje, o których nie miałeś wcześniej pojęcia, a robione przez ciebie zdjęcia zyskają na jakości. Warto przeczytać instrukcję obsługi, by znać ze strony technicznej możliwości swojego sprzętu. Przestaw tryb na manualny i.. zaczynamy!

ISO czyli czułość

Czułość na światło ma wartość w zakresie 50- 2560 lub większą w bardziej profesjonalnych aparatach. Im niższa jednostka, tym czułość sensora jest mniejsza. Co to dla nas oznacza? – Sprzęt używamy, ustawiając małą czułość, gdy warunki są dobre – jest dużo światła, przy świetle jasnym, dziennym fotografując krajobraz, budynki. Gdy pogoda jest pochmurna, lub jesteśmy w pomieszczeniach, lepiej ustawić wyższe ISO – 400 i więcej.

Przysłona

Jest to element w obiektywie, dzięki, któremu regulujemy ilość światła, które wpada na matrycę przez obiektyw. Szerzej otwarta przesłona przepuści więcej światła, a co za tym idzie, zdjęcie będzie jaśniejsze. Kolejną jej funkcją jest odpowiedzialność za głębie ostrości. Przy małej wartości wyostrzy gołówny punkt, rozmywając tło – funkcja przydatna przy tworzeniu portretów. Przysłona o dużej wartości znajdzie zastosowanie w fotografii krajobrazu i architektury, gdzie wyraźny będzie cały kadr.

Czas naświetlania – Migawka

Od czasu naświetlania zależy jasność zdjęcia. Jeśli jest dłuższy, fotografia jest jaśniejsza. Matryca naświetla się dłużej, wpuszcza więcej światła. Jeśli wydłużymy czas naświetlania, a nie posiadamy stabilizatora, zdjęcie może być poruszone. Wszystko, co się zmieniło w kadrze, gdy migawka była otwarta, będzie widoczne na zdjęciu.

Iphone 5s – Potężny aparat zawsze w Twojej kieszeni

Główną zaletą posiadania smartfona z aparatem jest jego poręczność, łatwość użycia oraz to, że jest zawsze do dyspozycji, dzięki czemu w szybki i prosty sposób możemy uchwycić niespodziewane, interesujące nas kadry. Mimo iż zazwyczaj brakuje mu do lustrzanki, to i tak zdjęcia, wykonane za jego pomocą, mogą być na prawdę dobrej jakości. Iphone 5s jest modelem wyposażonym w bardzo dobrej klasy aparat, za którego pomocą zrobione zdjęcia mają bardzo dużo szczegółów, dobry kontrast i bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Oddają otaczającą rzeczywistość jak najlepiej.

Specyfikacja aparatu w Iphone 5s

Iphone 5s posiada aparat tylni iSight (Sony Exmor-RS) o matrycy 8 megapikseli z przysłoną fotograficzną f/2.2. i pikselami o rozmiarze 1.5 µm. Jest wyposażony w podwójną diodę doświetlającą, złożoną z diody o zabarwieniu zimnym i diody o tonacji ciepłej, dzięki czemu zdjęcia z fleszem nie są prześwietlone a wyglądają znacznie bardziej naturalnie. Nagrywa wideo w jakości full HD, 120 Fps. Dodatkowo posiada drugą kamerę przednią o rozmiarze matrycy 2 megapiksele, która nagrywa filmy o rozdzielczości 720p w 30 kl./s. Ekran samego telefonu wynosi 4 cale.

Ustawienia i tryby

Oba aparaty Iphone 5s mają funkcję rozpoznawania twarzy, tryb HDR oraz stabilizację wideo. Oprócz tego oferuje on wybór proporcji zapisywanych zdjęć i filmów. Są nimi: 4:3, 1:1 i panorama. Wideo posiada interesujący tryb slow motion, czyli odtwarzanie filmu w zwolnionym tempie, co przy 120 kadrach wyświetlanych na sekundę sprawdza się znakomicie – film można zwolnić czterokrotnie, nie tracąc przy tym płynności obrazu. Iphone 5s umożliwia automatyczne wysyłanie zdjęć i filmów przez WiFi do iCloud i swoich urządzeń z iCloud. Znajdziemy w nim również ustawienia udostępniania i wyświetlania w galerii, siatkę kadrowania, wybór podwójnego zapisu zdjęcia przy trybie HDR (zapis zdjęcia z HDR i drugiego bez) i wiele innych.

Interfejs aparatu

Z pewnością stanowi on dużą zaletę i zasługuje na wyróżnienie. Jest on niezwykle prosty i przejrzysty, co w przeciwieństwie do skomplikowanych układów interfejsu w innych smartfonach, znacznie pozytywniej wpływa na komfort obsługi. Znaleźć w nim można przycisk wyzwalacza, efekty specjalne czyli tzw. filtry, przełącznik lampy błyskowej, przełącznik trybu HDR, przycisk zmiany pomiędzy aparatem przednim i tylnym oraz suwak, dzięki któremu możemy wybrać tryb zapisu zdjęć. Dodatkowe ustawienia aparatu i zdjęć znajdują się w menu ustawień telefonu.

Nieskończone możliwości programu GIMP

GIMP to zaawansowany program graficzny dostępny dla użytkowników za darmo. Jest to cały czas rozwijana aplikacja o imponujących możliwościach, często porównywana nawet do płatnych aplikacji do tworzenia grafiki. Nieważne, czy użytkownik zajmuje się grafiką, animacją, obróbką zdjęć, czy przeróbkami innych grafik, GIMP jest wstanie to wszystko zapewnić.

Możliwości programu

GIMP posiada mnóstwo narzędzi, takich jak pędzle, zaznaczenie, gumkę, czy możliwości wstawiania tekstu. Można dobierać sposób zaznaczania do sytuacji, ponieważ aplikacja pozwala na zaznaczanie poprzez rysowanie kształtów, tworzenie wielokątów czy oznaczanie podobnych do siebie pikseli w grafice. Przekształcanie grafik w tym programie nie stwarza większych problemów. Aplikacja posiada kilka pędzli, a także możliwość dogrywania dodatkowych ściągniętych z Internetu, co pozwala osiągać efekty podobne do tych przy malowaniu na płótnie, albo zupełnie odmienne, w zależności od chęci użytkownika. W programie GIMP wycięcie czegoś ze zdjęcia, czy dowolne modyfikowanie grafik nie stwarza większych trudności. Ta aplikacja pozwala również na tworzenie plików w przeróżnych formatach, nawet w formie animowanego GIF. Ze względu na obsługę warstw w pracach i specyfikację programu może on zostać użyty do otwierania plików utworzonych np. w programie Photoshop, czy innych aplikacjach graficznych.

Wygląd aplikacji

GIMP jest bardzo ceniony za swoją czytelność. Co ciekawe, mimo że sprawia wrażenie prostego i łatwego do zrozumienia, posiada całe mnóstwo dodatkowych opcji, które nie tak trudno odkryć. Dzięki temu początkujący użytkownik nie czuje się tak przytłoczony.

Możliwości modyfikacji i dostosowania programu

Należy również pamiętać, że GIMP posiada niemal nieograniczoną możliwość wprowadzania dodatków i rozszerzeń. W ten sposób można zainstalować w aplikacji modyfikacje pozwalające na chociażby rysowanie strzałek, czy automatyczne retuszowanie zdjęć. Istnieją nawet wtyczki do programu, które syntezują teksturę w oparciu o tło obrazu, co pozwala na szybkie usuwanie obiektów ze zdjęć bez złożonego procesu zastępowania.

Aparat kompaktowy czy lustrzanka – Jaki aparat dla fotografa amatora?

Wybór aparatu fotograficznego może się wydawać bardzo skomplikowanym dla początkujących miłośników robienia zdjęć. Najczęściej brakuje im jeszcze niezbędnej wiedzy a ogromny wybór budzi przerażenie. Najważniejsze jest jednak, aby dobrać sprzęt adekwatnie do swoich umiejętności oraz jego planowanego wykorzystania i możliwości finansowych.

Dla kogo aparat kompaktowy?

Początkujący miłośnicy fotografii najczęściej dokonują wyboru pomiędzy aparatami kompaktowymi oraz lustrzankami. Ciekawą alternatywą dla tych dwóch propozycji są także niewielkie, tak zwane bezlusterkowce. Najprostszym rozwiązaniem jest jednak wspomniany już aparat kompaktowy. Stanowi on bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy robią zdjęcia sporadycznie i nie mają zamiaru zagłębiać się w tę dziedzinę sztuki. Jest on w tym przypadku w zupełności wystarczający. Posiada podstawowe funkcje, takie jak tryb automatyczny czy tryb tematyczny. Warto również pamiętać, że znaczna większość produkowanych współcześnie dobrej jakości smartfonów ma możliwości bardzo zbliżone do aparatów kompaktowych.

Dla kogo lustrzanka?

Tego rodzaju sprzętem powinny zainteresować się w głównej mierze osoby, które są zainteresowane zaawansowana fotografią. Znajdują się tutaj funkcje dla początkujących, które pozwalają na zapoznanie się z zaawansowanymi opcjami oraz na naukę ich wykorzystania w praktyce. Dodatkowym atutem jest możliwość zapisywania zdjęć w formacie umożliwiającym ich późniejszą profesjonalną obróbkę.

Wybierając aparat fotograficzny należy wziąć pod uwagę również możliwości finansowe osoby zainteresowanej. Warto jednak pamiętać, że to co droższe, nie zawsze oznacza lepsze. Zdarza się, że aparaty z pozornie niższej półki posiadają więcej opcji i są lepszym sprzętem szkoleniowym, niż te o kilkaset złotych droższe. Jeśli jednak kwestia wyboru odpowiedniego urządzenia stanowi dla amatora fotografii nie lada wyzwanie, warto poprosić o pomoc specjalistę, który dobierze aparat do naszych potrzeb. Dobrym pomysłem jest również przejrzenie for interetowych, gdzie swoje opinie zostawiają użytkownicy.