boazeria
Przestrzeń życiowa

Wady i zalety paneli ściennych

Jedną z możliwości wykończenia ścian jest obłożenie panelami ściennymi. Do wyboru mamy tradycyjne panele wykonane z drewna popularnie nazywane boazerią, panele MDF i panele PCV.  Istotną zaletą paneli ściennych jest to,że można je montować na surowych, nieotynkowanych ścianach. Drugą zaletą paneli ściennych jest to, że między panele, a ścianą jest przerwa, która może być wykorzystana do prowadzanie różnych instalacji, taka zwanych natynkowych. Co więcej, ponieważ panele można fragmentami zdemontować i zamontować powtórnie, to instalacje pod panelami można rozbudowywać w czasie eksploatowania pomieszczenia.

Montaż paneli ściennych

Na ścianie  mocujemy  listwy drewniane prostopadle do kierunku przebiegu paneli ściennych. W zależności od wielu uwarunkowań najczęściej rozstaw listew wynosi około pół metra. Jeśli ściana może być wilgotna lub w pomieszczeni może panować wilgoć listwy drewniane muszą być impregnowane. Panele mają z jednej strony listwę wypustu, a z drugiej strony rowek wpustowy. Wpust  i wypust z jednej strony służą do łączenia paneli ze sobą, a z drugiej strony są wykorzystywane do mocowania na listwach drewnianych z zasłonięciem elementów łączących.  Panele drewniane przybijane są do listew drewnianych zamocowanych na ścianie na wewnętrznej ściance rowka wpustowego. Do mocowania paneli MDF i paneli PCV  służą specjalne blaszki mocujące przybijane do listew drewnianych zamocowanych na ścianie. Do wykończenia paneli służą specjalne listwy brzegowe, narożne wewnętrzne i zewnętrzne, a także elementy wykończeniowe o innych kształtach. Wszystkie te elementy wykończeniowe są tak zaprojektowane, że wszystkie elementy montażowe schowane pod panelami.

Panele drewniane

Panele drewniane wykonywane są z drewna sosnowego lub świerkowego. Na specjalne zamówienie można kupić panele wykonane z innego gatunku drewna. Jeśli metr paneli drewnianych kosztuje około dwudziestu do czterdziestu złotych, to przy specjalnym zamówieniu należy się liczyć z ceną nawet dziesięciokrotnie większą. Jednak ściana w drewnie egzotycznym, czy liściastym ma swój urok, co uwidacznia się w cenie. Panele drewniane mają długość od dwa i pół metra do trzech metrów, co pozwala na położenie paneli w pionie bez połączeń. Szerokość paneli najczęściej nie przekracza dziesięciu centymetrów, a grubość wynosi około centymetra.

Panele MDF

Panele ścienne MDF różnią się od paneli podłogowych HDF gęstością płyty pieśniowej. Panele MDF mają mniejszą gęstość od paneli HDF. Panele ścienne MDF są laminowane papierem o bardzo różnorodnym rysunku, strukturze, kolorze i wyglądzie. Są dwa do trzech razy szersze od paneli drewnianych.

Panele PCV

Na panelach PCV nie można uzyskać tak dużej różnorodności struktury, koloru, czy wyglądu. Zasadniczą ich zaletą jest wodoodporność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *