kwiat wrzos
Bez kategorii

Wrzosy i wrzośce w ogródku

Wrzosy wrzośce są roślinami małymi krzaczkami lub krzewinkami. Wrzosy maja malutkie listki w kształcie łusek i bardzo drobne kwiatki w kształcie kielichów. Wrzośce z kolei maja listki igiełkowate i dzbanuszkowate kwiatki. Wrzośce kwitną jako pierwsze na wiosnę od lutego do kwietnia, wrzosy kwitną na przełomie lata i jesieni od końca lipca do października.

 

Wymagania glebowe i klimatyczne

 

Wrzosy i wrzośce uważana są za rośliny mrozoodporne. Pogląd ten jest słuszny tylko dla odmian pochodzących z Polski. Wrzosy i wrzośce pochodzące  z krajów śródziemnomorskich nie są mrozoodporne. Dlatego kupując wrzosy lub wrzośce należy sprawdzić czy na pewno kupujemy odmiany mrozoodporne. Odmiany pochodzące z Polski nie wymagają przykrywania na zimę. Większość wrzosów i wrzośców nie ma dużych wymagań glebowych. U wrzosów i wrzośców zachodzi zjawisko mikoryzy polegające na współżyciu  pewnych gatunków grzybów z korzeniami wrzosów i wrzośców. Dawniej pozostawiano w ziemi korzenie wrzosów w celu jej nawożenia. Obecnie ta naturalna metoda wzbogacania ziemi zastała zarzucona na rzecz nawożenia sztucznego, które jest łatwiejsze. Są jednak odmiany wrzosów i wrzośców bagiennych, których nie można uprawiać na glebach ubogich.

 

Sadzenie

 

Wrzosy i wrzośce są obecnie produkowane i sprzedawane w pojemnikach i można je sadzić o dowolnej porze bez obawy o uszkodzenie systemu korzeniowego. Jeśli pojemnik jest celulozowy, nie ma potrzeby wyjmowania rośliny z pojemnika przed posadzeniem.

 

Zabiegi pielęgnacyjne wrzosów i wrzośców

 

Korzenie wrzosów i wrzośców są cienkie i płytko położone pod ziemią. Dlatego są wrażliwe na przesuszenie. Wskazane jest w związku z tym ściółkowanie. Ściółkowanie jednocześnie zapobiega rozwojowi chwastów. W przypadku wrzosów i wrzośców najlepszym materiałem do ściółkowania jest kora sosnowa. Ponieważ wrzosy i wrzośce są niskimi krzewami lub krzewinkami bardzo ważne jest odchwaszczanie, szczególnie z chwastów płożących i rozłogowych. Ponadto zalecane jest także przycinanie. Obcinamy pędy po przekwitnięciu, a także inne pędy aby zapobiec nadmiernemu rozrastaniu roślin. Ponieważ wrzosy i wrzośce można rozmnażać wegetatywnie prze podział, to można dzielić krzewy czy krzewinki do nowych nasadzeń lub w celu wymiany starych roślin na młode. Jeśli mrozoodporność nie jest pewna lepiej na zimę rośliny przykryć gałązkami świerku.

 

Choroby wrzosów i wrzośców

 

Wrzosy i wrzośce mogą być zaatakowane przez grzyby. Jeśli grzyb atakuje korzenie to najprościej jest usunąć chore rośliny. Można także zastosować odpowiednie opryski chemiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *