szpadel
Ogród

Ręczne narzędzia ogródkowe

Pielęgnowanie ogródka wymaga wykonywania wielu czynności ręcznie. Wprawdzie niektóre czynności można zmechanizować, używając narzędzi napędzanych silnikiem elektrycznym lub spalinowym, ale ręcznej pracy w ogródku nie da się uniknąć. W zasadzie należy kategorycznie stwierdzić, że jeśli ktoś nie lubi ręcznej pracy w ogródku, to niech lepiej w całym ogródku posieje trawę, którą niestety będzie musiał co dwa tygodnie kosić. Na szczęście dla takiego człowieka koszenie trawy można wykonać przy pomocy maszyny.

Narzędzia do kopania w ziemi

W ogródku możemy używać następujących narzędzi do kopania w ziemi: szpadel, łopata i widły szerokozębne. Szpadel nadaje się przekopywania ziemi wraz z jej odwracaniem. Ponadto nadaje się do wykopywania niedużych i dosyć głębokich dołków. W obecnych czasach takie dołki łatwiej jest wykonać świdrem, przy czym danym świdrem można wykonać dołek w ziemi o określonej średnicy. Wiele prac ogródkowych określanych jest wymiarami szpadla. Kopanie na szerokość szpadla nie wymaga  wyjaśniania. Kopanie na głębokość szpadla oznacza kopanie na głębokość metalowej części szpadla. Łopata nie nadaje się do kopania ponieważ nie ma krawędzi przystosowanej do wbijania w ziemię. Łopatą zabieramy i przerzucamy ziemię. W przypadku kopania większych dołów  łopatą można je powiększać. Widły szerokozębne podobnie jak szpadel służą do kopania. Są szczególnie użyteczne gdy w ziemi znajduje się wiele korzeni. Pozwalają na wzruszenie ziemi bez przecinania korzeni. Są szczególnie użyteczne, gdy chcemy się pozbyć perzu.

Narzędzia do prac na powierzchni

Do prac powierzchniowych używamy grabi, motyczki, gracy, pazurki i norkros. Grabie mają różne szerokości i różne długości trzonka. Służą do zgarniania tego co nie jest związane z ziemią jak np. liści. Motyczki są jednoramienne i dwuramienne. Motyczna dwuramienna nazywana jest gracą. Motyczki jednoramienne mogą mieć krawędź tnącą prostą lub sercową. Motyczki służą do ścinana na ziemi chwastów. Motyczki mogą mieć różnej długości trzonki. Motyczkami krótkimi pracujemy na kolanach, a długimi w pozycji stojącej idąc do tyłu. Pazurki mają najczęściej trzy zęby służce do spulchnia i wzruszenia powierzchni ziemi. Norkros jest niekiedy traktowany za motyczkę o trzech lemieszach sercowych. Służy do głębszego niż pazurki spulchniania ziemi.

Narzędzia do cięcia

Do ciecia służą do przycinania gałęzi i pędów. Cięcie przeprowadzamy przy pomocy sekatorów, nożyc i noży ogrodniczych. Nóż ogrodniczy ma sierpowaty kształt ostrza, co zapobiega ześlizgiwaniu się ostrza z ciętej gałęzi lub pędu. Sekatory i nożyce mogą być jednoręczne małe i duże dwuręczne. Duże sekatory i nożyce w zasadzie nie różnią się od siebie. Małe sekatory mają maja sierpowaty kształt ostrzy, jedno jest sierpowate wklęśle, a drugie wypukle. Wprawdzie istniej duża grupa elektronarzędzi do cięcia w ogródku, ale precyzyjne cięcia wykonujemy narzędziami ręcznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *