kwiaty
Ogród

Najciekawsze rośliny ogródków skalnych

W ogródku skalnym mogą rosnąc przeróżne rośliny. Obecnie zostaną omówione rośliny tworzące między kamieniami kępy lub kobierce listków z wystającymi z nich drobnymi kwiatkami.

Naradka

Naradka jest roślina wysokogórską rosnącą na półkuli północnej. Tworzy poduszki i kobierce drobnych zielonych listków, z których na przełomie wiosny i lata na wystających łodygach pojawiają się białe różowe lub czerwone kwiatki, w zależności od gatunku. Nie ma dużych wymagań glebowych i stosunkowo szybko się rozrasta pokrywając kamienia ogródka skalnego. Można ją rozmnażać przez nasiona i sadzonki. Świeże nasiona wysiewamy styczniu lub lutym, aby mogły dobrze przemarznąć.

Gęsiówka

Gęsiówka pochodzi z okolic Morza Śródziemnego i Kaukazu. Tworzy poduszkowate kobierce grubych omszonych listków. Pod koniec wiosny nad kobiercami pojawiają się białe różowe lub żółte drobne kwiatki. Gęsiówka nie ma specjalnych wymagań, ale najlepiej sadzić ją w miejscach bardziej wilgotnych i nasłonecznionych. Sadząc gęsiówkę ponad kamieniami możemy uzyskać piękne zwisające z kamieni kępy zielonych omszonych listków.

Zaciąg

Zaciąg jest rośliną rosnącą w Pirenejach, aa także na południu Ameryki Południowej. Wytwarza gęste, zbite poduszki listków trawopodobnych. W maju pojawia się kilkucentymetrowa łodyga zakończona kulistym pękiem drobnych białych lub czerwonawych kwitków. Zaciąg potrzebuje miejsca o niezbyt żyznej ziemi, dobrze odwodnionej i przepuszczalnej. Nie lubi miejsc nasłonecznianych, a na zimę musi być przykrywany. Nadaje się do sadzenia w szczelinach między kamieniami.

Żagwin

Żagwin jest kolejną  rośliną tworząca  gęste zielone poduszki listków. Listki żagwina są drobne delikatnie owłosione i zimozielone. W sanie dzikim rośnie nad Morzem Śródziemnym. Żagwin potrzebuje żyznej ziemi wzbogaconej wapieniem. Wskazane jest sadzenie żagwina na stanowiskach nasłonecznionych. Sadzony na murkach i nad większymi kamieniami rozrasta się w piękne zwisające kobierce.

Głodek

Głodek jest byliną rosnąca w naturze w wysokich górach i tundrze na półkuli północnej. Tworzy niskie, gęste, zimozielone kobierce w kolorze soczystej zieleni. Na przełomie marca i kwietnia na kilkucentymetrowych łodyżka pojawiają cię żółte lu białe kwiatki. Głodka sadzimy na stanowiskach  suchych i nasłonecznionych o glebie z dodatkiem wapienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *