sierść
Coś dla ciała Przestrzeń życiowa

Alergia na sierść

Tak naprawdę nie tylko osoby posiadające zwierzęta w domu są narażone na kontakt z ich alergenami, co koniec końców bardzo często ostatecznie doprowadza do rozwoju uczulenia.

Wszyscy kochamy zwierzęta, to pewne, ale nie każdy z nas ze względu na alergie jest w stanie sobie na nie pozwolić. Alergeny zwierzęce mogą utrzymywać się w kurzu domowym przez kilka miesięcy, tak naprawdę uczulać może nas naskórek, mocz, jak również ślina i wydzielina z gruczołów potowych zwierzęcia. Tak naprawdę uczulać mogą świnki, króliki, konie, psy, jednak najczęściej robią to koty.

Jakie są objawy? Przede wszystkim zaczerwienienie skóry, kichanie, zapalenie spojówek, pokrzywki, a u niektórych nawet rozwinięcie się astmy.
Jak zdiagnozować? Obserwacja objawów na pewno jest przydatna, jednak aby dogłębnie zdiagnozować alergie potrzebne jest także wykonanie IgE swoistych przeciwciał przeciwko alergenom zwierzęcym, albo  punktowych testów skórnych.
Tak naprawdę jako leczenie możemy zastosować odczulanie, które niestety trwa co najmniej 3 lata, polega na podskórnym podawaniu alergenu, na początku przez pierwsze 3 miesiące co tydzień, z kolei później co miesiąc.
Oprócz tego możliwe jest również stosowanie leków przeciwalergicznych doustnych,  nie różni się to od leczenia innych chorób alergicznych. Bardzo dobrym sposobem jest również usunięcie z mieszkania wykładzin, narzut, rzeczy które mogą być najbardziej narażone na osadzanie się alergenów.
Jednak najprostszym sposobem jest unikanie zwierząt, jednak  nie jest to do końca łatwe, szczególnie w przypadku kobiet w ciąży, które są bardziej narażone na alergie i dodatkowo nie zawsze mogą przyjmować leki na alergię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *