niemowlak
Wychowanie i edukacja

Jak zadbać o niemowlaka?

Gdy na świecie pojawia się dziecko, często pojawia się również poczucie bezradności czy wręcz paniki. Jak zadbać o maluszka, by nie zrobić mu krzywdy? O czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę, by był zdrowy i bezpieczny? Bądźmy staranni i obserwujmy maluszka, jednak nie dajmy się zwariować.

Jak karmić?

Właściwe odżywianie dziecka jest niezwykle istotne dla jego prawidłowego rozwoju. Noworodek powinien być karmiony co 3-4 godziny, choć czasem czas przerwy może być nieco krótszy. Zazwyczaj karmienie piersią powinno być częstsze, niż karmienie butelką, ze względu na lepsze trawienie mleka w takiej formie. Warto więc zadbać o dostarczanie odpowiedniej ilości pokarmu, z drugiej strony uważając na jego przekarmienie. Zazwyczaj wystarczy jedynie obserwować reakcje dziecka, by wiedzieć, czy już jest najedzone. Pamiętajmy również, by po takim karmieniu delikatnie poklepać dziecko po pleckach.

Jak usypiać?

Równie istotne, jak odżywianie, jest zapewnienie noworodkowi odpowiedniej ilości snu. Niestety dzieci przed czwartym miesiącem życia zazwyczaj z płaczem budzą się w nocy. Nie da się tego uniknąć, można jednak w pewnym stopniu wykształcić w dziecku pewny schemat działania. Zaraz po powrocie ze szpitala dziecko powinno być przyzwyczajane do tego, że noc służy do spania. Po wieczornej kąpieli nakarm go i spędź trochę czasu, przytulając go czy opowiadając bajkę. Dopiero gdy zobaczysz, że dziecko czuje się senne, połóż je do łóżeczka. Ważne także, aby pościel dla dziecka była miła i nieuczulająca. Powtarzając te czynności codziennie, dziecko będzie samo zasypiać na Twoich rękach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *