Coś dla ciała

Nowe mody w żywieniu

Dotychczas większość z nas spotykała się z określeniami posiłków takimi jak śniadanie, obiad, kolacja oraz drugie śniadanie czy podwieczorek. Dzisiaj jednak coraz więcej mód przychodzi do nas z zachodu, a my chętnie i bezkrytycznie przyjmujemy większość z nich. Popularność środowisk biurowych i mnogość firm korporacyjnych, głównie zagranicznych inwestorów, wspomaga zmianę trendów żywieniowych, które nie zawsze wychodzą nam na zdrowie.

Jak powinno być?

Podstawowym posiłkiem, jaki powinniśmy zjadać w ciągu dnia, jest oczywiście śniadanie. To wtedy wolno jest nam zjeść naprawdę sporo, ponieważ potrzebujemy energii na cały dzień pracy i nie musimy się martwić, że kalorie nie zdążą się spalić za cały dzień naszej aktywności. Obiad może składać się z jednego lub dwóch dań i powinien być ciepłym posiłkiem, szczególnie w zimowe czy jesienne, chłodne dni. Daje nam to energię i dodatkowo nas rozgrzewa. Trzeba jednak pamiętać, aby odchodzić od stołu z poczuciem, że jeszcze coś by się zjadło. Kolacja powinna być najmniej obfita i nie powinna być spożywana później, niż na dwie godziny przed położeniem się spać oraz nie powinna składać się z rzeczy ciężkostrawnych.

Jak jest w rzeczywistości?

W rzeczywistości dzień najczęściej zaczynamy kawą pitą na czczo. Śniadanie zastępuje nam brunch czyli połączenie śniadania i obiadu, możemy jeść więc produkty i ciepłe i zimne, należące do jednej i drugiej kategorii. Kolejnym posiłkiem jest zwykle późno jedzony obiad, niekoniecznie składający się z najlepszej jakości produktów.

https://www.gymmaniak.pl/

2 thoughts on “Nowe mody w żywieniu

  1. Pierwsze słyszę o brunchu, o lunchu słyszałam już jakiś czas temu, ale o brunchu jeszcze nigdy. Czego to jeszcze nie wymyślą..

  2. Moja firma próbowała wprowadzić brunch, ale jakoś się to nie przyjęło wśród załogi. Chyba jesteśmy zbyt staroświeccy, u nas dalej je się drugie śniadanie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *