Coś dla ciała

Jak walczyć z przepukliną? Objawy

Przepuklina jest przesunięciem się narządów lub tkanek poprzez wrodzone lub nabyte otwory w ciele w inne miejsce, niż te, w których powinny się znajdować. Objawia się miękkim guzem znajdującym się w miejscu przepukliny, który z początku można nawet samodzielnie przeprowadzić z powrotem do jamy brzusznej. W zasadzie cały czas przepuklinie towarzysz ostry ból, zarówno podczas dotykania worka przepuklinowego, jak również ze względu na jego promieniowanie w inne partie ciała w trakcie kaszlu, napinania mięśni czy podczas podnoszenia ciężarów.

Z jakimi przepuklinami możemy się spotkać?

W medycynie znamy kilka rodzajów przepuklin, począwszy od najpopularniejsze brzusznej, udowej, pępkowej oraz pachwinowej. Te, wraz przepukliną kresy białej, mosznowej, wargowej, pośliźnie pooperacyjnej należą do grupy przepuklin zewnętrznych. Można jednak spotkać się jeszcze z przepuklinami wewnętrznymi, czyli przeponowymi, powstającego w chwili przemieszczania się ich do klatki piersiowej za sprawą dziury w przeponie. Do tej kategorii można zaliczyć przepuklinę rozworu przełykowego. Należy także niezwykle uważać na zjawisko uwięźnięcia przepukliny, która skutkiem są zaburzenia w płynnym przechodzeniu treści jelitowych oraz w jego ukrwieniu.

Jak można sobie pomóc?

Najczęstszą metodą radzenia sobie z tymi dolegliwościami są operacje przepukliny, ponieważ jest to schorzenie „mechaniczne”, nienadające się do naprawienia drogą farmakologiczną. Należy po ich odbyciu ogromnie dbać o swoje zdrowie i nie nadwerężać swojego ciała.

2 thoughts on “Jak walczyć z przepukliną? Objawy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *